Laptop – Mocne Karty Graficzne Wady i Zalety.

//Laptop – Mocne Karty Graficzne Wady i Zalety.

Jeszcze kilka lat temu laptop z mocną kartą graficzną kosztował duże pieniądze. Obecnie sprawa wygląda trochę inaczej, ponieważ producenci co chwila wypuszczają na rynek nowe, wydajniejsze modele kart graficznych. Obecnie najbardziej znanymi producentami konkurującymi o klientów są układy Ati Mobility Radeon i Nvidia GeForce Go. Co ciekawe nowe modele kart mobilnych, to znaczy występujących w laptopach dorównują wydajnością kartom w komputerach stacjonarnych.

Jak nie dać się nabić w butelkę, czyli jaka karta graficzna może liczyć na miano mocnej

    Przy wyborze karty graficznej zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • częstotliwość pracy chipsetu
  • częstotliwość pracy pamięci karty graficznej
  • ilość pamięci w karcie graficznej
  • szerokość magistrali, jaką chipset komunikuje się z pamięcią
  • maksymalna rozdzielczość
  • maksymalna głębia koloru wyrażana w bitach (8,16,24,32).

Możliwa do wyświetlenia liczba kolorów jest równa liczbie 2 podniesionej do potęgi ustawionej głębi kolorów. I tak 24 bitowa głębia odpowiada 2^24=16777216 kolorów.

Co się liczy dla gracza, czyli jakich kart unikamy

Gracze komputerowi potrzebują naprawdę mocnej karty graficznej w swojej maszynie. W tym wypadku zintegrowane karty graficzne nie posiadające własnej pamięci muszą ją współdzielić z pamięcią RAM. Przez to odpadają na samym starcie. Co prawda karty zintegrowane mają mały apetyt na energię pochodzącą z baterii jednak ich niska wydajność je dyskwalifikuje. Czyli jeśli karta ma symbol Intel Extreme Graphics VIA/S3G UniChrome Pro SiS M661MX, SiS M760, to taki kart gracz będzie unikał. Pozostają jeszcze dwa typy kart, które graczy mogą zainteresować. Zintegrowane posiadające własną pamięć i karty wymienne. Posiadają one takie same parametry, tylko tych zintegrowanych niestety wymienić się nie da. Technologia Mobile PCI Express Module pozwala na wymianę wymieniać modułów graficznych na inne, tak jak to ma miejsce w komputerze stacjonarnym. Technologia ta udostępnia wiele korzyści, ponieważ nad graczem nie wisi już widmo wymiany laptopa na nowy, gdy okaże się, że nowa gra nie chodzi płynnie lub w ogóle nie da się jej uruchomić.

Czy tylko gracze wymagają mocnych kart graficznych?

Okazuje się, że projektanci i inżynierowie pracujący w zaawansowanych środowiskach graficznych potrzebują wydajnej karty. Z myślą o aplikacjach CAD/CAM powstały układy ATI Mobility FireGL V5000, V3100, T2 i Nvidia Quadro FX Go i NVS, jednak bardzo podnoszą one cenę laptopa i na ich zakup mogą sobie pozwolić tylko nieliczni …

Czy mocne i najszybsze zawsze oznacza najlepsze?

Niestety wysoka częstotliwość pracy chipsetu i pamięci własnej karty uwidacznia się niekorzystnie w dwojaki sposób.

Pierwszym czynnikiem jest powstawanie dużej ilości ciepła, które trzeba skutecznie odprowadzić. Tutaj pole do popisu mają układy chłodzenia, które niestety, aby skutecznie odprowadzać ciepło, muszą by wyposażone w wentylator, który w miarę zwiększania obciążenia karty graficznej zaczyna zwiększać swoje obroty i przez to poziom hałasu dobiegający od laptopa zwiększa się.

Drugim czynnikiem jest pochłanianie znacznej ilości energii, której w baterii i tak jest zawsze za mało. Przez to o dłuższym graniu w czasie podróży raczej można zapomnieć, chyba że posiadamy kilka baterii. Dlatego w mocne karty graficzne są wyposażone laptopy ze stosunkowo dużymi matrycami, które najczęściej zastępują stacjonarnego peceta.

By |2017-04-25T21:26:10+02:0008 stycznia 2009|Interesujące artykuły o laptopach|Możliwość komentowania Laptop – Mocne Karty Graficzne Wady i Zalety. została wyłączona

About the Author: