Laptop 12″ – Zabawka Czy Profesjonalne Narzędzie?

//Laptop 12″ – Zabawka Czy Profesjonalne Narzędzie?

Zanim powiemy słowo tak, nieważne czy przed policjantem pytającym czy przyjmujemy wypisany przez niego mandat, czy do sprzedawcy ze sklepu z laptopami, powinniśmy się dobrze zastanowić nad swoim wyborem.

Ekran zwany również matrycą LCD jest głównym parametrem decydującym o wielkości laptopa. Wielkość ekranu jest wyrażona poprzez podanie długości jego przekątnej w calach(„). Jeden cal ma 2,54mm. Rozmiary matryc wahają się w przedziale 7″ do 21″. Zastanówmy się teraz nad tym, czy z laptopa będziemy korzystać wyłącznie w domu czy również w czasie podróży.

Jeżeli masz zamiar korzystać z laptopa głównie w domu lub w miejscu pracy, zastanów się nad większą matrycą. Notebook z przynajmniej 17-calowym na pewno będzie dużo wygodniejszy przy dłuższym użytkowaniu od takiego z matrycą 7″. Wiele osób decyduje się na zamianę komputera stacjonarnego na laptopa, który często dorównuje parametrami komputerowi stacjonarnemu. Sęk w tym, że do przeciętnego plecaka laptopa z matrycą 19″ raczej nie zmieścimy. Duża matryca jest najczęściej używana przez osoby pracujące w zaawansowanych programach graficznych, graczy komputerowych i do oglądania filmów. Natomiast laptopy z malutkimi matrycami są bardzo poręczne i lekkie. Te z matrycami poniżej 10″ często nie posiadają wewnętrznych napędów optycznych, a niektóre nawet nie posiadają dysku HDD, w takich system operacyjny jest zapisany w pamięci Flash. Przez to są lekkie, ponieważ stosuje się w nich baterie o mniejszych pojemnościach. Oczywiście można do nich podpiąć zewnętrzne napędy i dyski twarde na przykład poprzez USB. Taki mały laptop jest bardzo fajny, ale użytkowanie go na dłuższą metę jest męczące. Nadaje się do noszenia ze sobą w torbie lub plecaku.

Laptop z matrycą 8″ jest wielkości zeszytu A5. Jest świetny do tego, aby sprawdzić pocztę, poszukać czegoś w internecie, czy też szybko napisać jakiś dokument. Ale kiedy chcemy na nim pracować nieprzerwanie przez kilka godzin to sprawa wygląda trochę gorzej, głównie ze względów ergonomicznych. Stosunkowo mała klawiatura wymusza na użytkowniku dostosowanie ułożenia dłoni do jej rozmiaru. Niewielki ekran również zmusza nasze oczy do większego wysiłku. Dłuższa praca na takim notebooku jest nieprzyjemna. Po kilku godzinach zaczynają boleć ręce i oczy. W laptopach z małą matrycą bardzo ważnym parametrem matrycy jest jej rozdzielczość. Rozdzielczość określa, z jakiej ilości pixeli (punktów) w pionie i poziomie składa się wyświetlany obraz. Im wyższa rozdzielczość, tym więcej jesteśmy w stanie zobaczyć, ponieważ elementy na ekranie ulegają zmniejszeniu. Wysoką rozdzielczość cenią sobie graficy, projektanci i gracze komputerowi. Istnieje także grupa matryc panoramicznych, których symbol zaczyna się od litery W, w których szerokość matrycy jest większa niż w przypadku matrycy standardowej. Jednak w przypadku laptopów z małymi matrycami reguła „im więcej, tym lepiej” w odniesieniu do rozdzielczości nie zawsze się sprawdza. Owszem, kiedy pracujemy w arkuszu kalkulacyjnym, dobrze jest widzieć więcej, dzięki czemu nie ma potrzeby ciągłego używania paska przewijania. Jednak z czytaniem tekstu jest już trochę gorzej, ponieważ po ustawieniu maksymalnej do uzyskania rozdzielczości będziemy musieli wpatrywać się w matrycę z bliska, ponieważ z daleka trudno będzie ci dostrzec małe literki. Natomiast ustawienie zbyt małej rozdzielczości spowoduje, że obraz będzie bardziej czytelny, lecz znacznie częściej będziemy używać paska przewijania zawartości strony.

Poniżej w tabeli przedstawiono listę kilku laptopów z matrycami poniżej 14″.

HP TX2000 Samsung Q45 HP Mini Note Asus EEE 900 MSI Wind
Matryca 12″ Matryca 12″ Matryca 8,9″ Matryca 8,9″ Matryca 8,9″
Waga: 1,8 kg Waga 1,9 kg Waga: 1,2 kg Waga: 0,9 kg Waga: 1,2 kg
By |2017-04-25T21:26:10+02:0008 stycznia 2009|Interesujące artykuły o laptopach|Możliwość komentowania Laptop 12″ – Zabawka Czy Profesjonalne Narzędzie? została wyłączona

About the Author: