Jak wybrać laptopa, czyli który lepszy Acer, Actina, Asus, Fujitsu-Siemens, Dell, HP …

//Jak wybrać laptopa, czyli który lepszy Acer, Actina, Asus, Fujitsu-Siemens, Dell, HP …

Jak wybrać laptopa, czyli który lepszy Acer, Actina, Asus, Fujitsu-Siemens, Dell, Gericom, Hewlet Packard, IBM, Medion, Sony, Toshiba, Compaq, Lenowo, Msi, Lg, California Acces, Gateway, Samsung

Każdy przed zakupem nowego laptopa powinien się zastanowić, jaki model wybrać, aby później nie żałować swej decyzji. Obecnie z każdej strony docierają do nas reklamy z ofertami różnych laptopów. Najbardziej znanymi firmami mającymi w swej ofercie szeroki wachlarz różnych modeli są: Acer, Actina, Asus, Fujitsu-Siemens, Dell, Gericom, Hewlet Packard, IBM, Medion, Sony, Toshiba. Sklepy stale reklamują coraz to nowsze modele, a zapotrzebowanie użytkowników ciągle wzrasta.

Jak więc dokonać właściwego wyboru?

Warto zapoznać się z podstawowymi parametrami laptopów, i przeanalizować, które z nich najbardziej wpłyną na nasz wybór. Każdy kupuje laptopa po to, aby go używać w jakimś celu. Można tutaj wymienić następujące kategorie:


Zdecydowana większość laptopów w zupełności wystarczy do pierwszych trzech kategorii. Natomiast dwie ostatnie wymagają niestety laptopów o dużej mocy obliczeniowej procesora i karty graficznej. Coraz to nowe gry i programy wymuszają na klientach wymianę laptopa na nowy, ponieważ dotychczas używany szybko przestaje spełniać oczekiwania. Poniżej przedstawiono bardziej szczegółowo parametry, na które każdy nabywca laptopa powinien zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Ekran laptopa

Ekran zwany również matrycą LCD jest głównym parametrem decydującym o wielkości laptopa. Wielkość ekranu jest wyrażona poprzez podanie długości jego przekątnej w calach. Jeden cal ma 2,54mm. Rozmiary matryc wahają się w przedziale 7″ do 21″. Zastanówmy się teraz nad tym czy z laptopa będziemy korzystać wyłącznie w domu czy również w czasie podróży. Sęk w tym, że do przeciętnego plecaka laptopa z matrycą 19″ raczej nie zmieścimy. Duża matryca jest najczęściej używana przez osoby pracujące w zaawansowanych programach graficznych, graczy komputerowych i do oglądania filmów. Oprócz przekątnej, drugim ważnym parametrem matrycy jest jej rozdzielczość. Rozdzielczość określa, z jakiej ilości pixeli (punktów) w pionie i poziomie składa się wyświetlany obraz. Im wyższa rozdzielczość, tym więcej jesteśmy w stanie zobaczyć, ponieważ elementy na ekranie ulegają zmniejszeniu. Wysoką rozdzielczość cenią sobie projektanci i gracze komputerowi.

Istnieje także grupa matryc panoramicznych, w których szerokość matrycy jest większa niż w przypadku matrycy standartowej. Dodatkowo, aby przyszły nabywca miał większy problem przy wyborze spotykane są w laptopach dwa typy powłoki ekranu: matowa i błyszcząca. Każda z nich ma swoje wady i zalety, ponieważ od matowej nie odbija się światło, natomiast błyszcząca lepiej oddaje kolory. Kiedy już zdecydujemy się na zakup laptopa to warto poprosić sprzedawcę o uruchomienie laptopa i wtedy sami powinniśmy sprawdzić czy na matrycy nie ma przebarwień, odcisków i tzw. wypalonych pixeli. Najlepiej to sprawdzić, gdy całe tło jest jednakowego koloru, np: białego, czarnego, zółtego, czerwonego, niebieskiego.

Bateria

Długość czasu pracy na zasilaniu bateryjnym jest szczególnie istotna dla osób, dla których laptop jest nieodłącznym towarzyszem podróży. Spotykane są baterie z ogniwami niklowo-kadmowymi, litowo-jonowymi i niklowo-wodorkowymi. Czas pracy zależy od pojemności akumulatora. Współczesne baterie pozawalają nieprzerwanie pracować przez czas od 1 do 6 godzin. Należy jednak pamiętać, że wartość podana przez producenta często odbiega od tego ile rzeczywiście laptop „wytrzymuje” na zasilaniu bateryjnym, ponieważ przy dużym obciążeniu laptop szybciej wyczerpuje akumulator.

Procesor

Procesor jest mózgiem laptopa. Od jego częstotliwości taktowania i wielkości pamięci podręcznej „cache” zależy szybkość wykonywania programów i aplikacji. Im wyższa częstotliwość taktowania tym większa temperatura pracy procesora i oczywiście również szybsze zużycie baterii. Obecnie granica procesu technologicznego ograniczyła częstotliwość pracy do 3GHz, dlatego wprowadzono systemy wieloprocesorowe. Dąży się do obniżenia częstotliwości taktowania kosztem zwiększania pamięci podręcznej �cache�, która w obecnych laptopach kształtuje się na poziomie pojedynczych megabajtów. Intel i AMD cały czas konkurują w walce o klientów wypuszczając na rynek coraz to nowsze wersje procesorów. Jeśli nie zamierzamy wykorzystać laptopa do zaawansowanych aplikacji obliczeniowych, to nie mamy potrzeby inwestować w drogi procesor.

Karta graficzna

Karta graficzna ma znaczenie dla osób użytkujących aplikacje do obróbki grafiki i przede wszystkim graczy komputerowych. Lista dostępnych modeli kart graficznych jest olbrzymia. Pamiętajmy tylko, że w przeważającej większości laptopów karta graficzna jest zintegrowana z płytą główną, co uniemożliwia jej wymianę w przypadku, gdy po jakimś czasie okaże się niewystarczająca ze względu na cały czas rosnące wymagania nowych gier komputerowych. Kupując laptopa warto zwrócić uwagę na ilość pamięci w karcie graficznej i częstotliwość pracy chipsetu oraz szerokość magistrali jaką chipset komunikuje się z pamięcią.

Pamięć RAM

Ilość pamięci RAM ma znaczący wpływ na szybkość wykonywanych aplikacji, gdyż procesor przechowuje w niej tymczasowe dane pobierane z dysku twardego i napędów. Jeśli tej pamięci jest mało to rośnie liczba odwołań go pamięci dyskowej a przez to rośnie czas wykonania aplikacji. Przy zakupie zwróćmy więc uwagę nie tylko na ilość pamięci RAM ale również na częstotliwość jej pracy. Pamięć RAM jest elementem wymiennym, więc nie ma problemu z wymianą na większe „kości” o większej pojemności. Przeważnie każdy laptop posiada dwa banki pamięci, z czego jeden może być pusty i wcale nie przeszkadza to w pracy laptopa. Obecnym standardem pamięci RAM jest DDR2.

Dysk twardy

Na dysku twardym zapisane są wszystkie dane potrzebne do prawidłowej pracy systemu operacyjnego.Najważniejsze parametry dysku to: pojemność wyrażana w gigabajtach, prędkość obrotowa talerza wyrażająca liczbę obrotów na minutę, wielkość pamięci podręcznej „cache”. Obecnie produkowane dyski mają pojemności rzędu setek gigabajtów. Wielkość dysku jest szczególnie istotna dla osób przechowujących olbrzymie zasoby danych.

Interfejsy

Interfejsy określają możliwość podpięcia do laptopa przez gniazda różnych urządzeń. Oczywiści nabywca oczekuje, aby liczba obsługiwanych interfejsów byłą możliwie jak największa. Obecnie stosowane to: USB, COM, LPT, Wi-Fi,LAN, Modem, Bluetooth, IRDA,PCMCIA.

By |2017-04-25T21:26:11+02:0008 stycznia 2009|Interesujące artykuły o laptopach|Możliwość komentowania Jak wybrać laptopa, czyli który lepszy Acer, Actina, Asus, Fujitsu-Siemens, Dell, HP … została wyłączona

About the Author: