Czy Smarować Zawiasy w Laptopie

//Czy Smarować Zawiasy w Laptopie

Pewne przysłowie mechaników głosi: „Kto smaruje, ten jedzie”, albo raczej powinno ono brzmieć „Kto smarował ten jedzie”. Czy jednak sprawdzi się ono w przypadku zawiasów matrycy?

Przypadłość ta często pojawia się nieoczekiwanie, a jej objawem jest to, że w pewnym momencie przy otwieraniu i zamykaniu matrycy czujemy opór stawiany przez zawiasy. Z czasem opór staje się coraz większy. Nie wolno wtedy otwierać i zamykać obudowy matrycy na siłę, ponieważ prawie na pewno skończy się to popękaniem obudowy matrycy lub w skrajnych przypadkach wyłamaniem zawiasów.

Podczas zamykania lub otwierania matrycy , na tworzywo działają takie momenty, że obudowa cała się wygina, trzeszczy i mamy wrażenie, że w każdej chwili może pęknąć całkowicie.

Co w takiej sytuacji zrobić? Smarować czy nie smarować?

Może najlepiej najpierw dobrze byłoby się zastanowić, dlaczego zawias chodzi ciężko. Niestety konstrukcje zawiasów są różne i w każdym regulację oporu robi się inaczej.

Część zawiasów posiada hamulec, którego regulację dokonuje się przez dokręcanie lub odkręcanie śrubki hamulca, pod którą znajduje się podkładka sprężynująca. Taki typ zawiasów w przypadku pojawienia się dużego oporu przy otwieraniu pokrywy matrycy lub zbyt dużego luzu, gdy po otwarciu matryca sama opada, wymaga jedynie regulacji hamulca.

W innym typie laptopów obie części zawiasów są połączone na „wcisk”. Tu sprawa wygląda trochę gorzej, ponieważ podczas zacierania się zawiasu powstają opiłki metalu, które niszczą zawias. Trzeba by było je rozdzielić, wyczyścić i nasmarować. Oleju się nie stosuje, ponieważ bardzo szybko wycieka i usterka znowu powraca. Producenci często nakładają cieniutką warstwę białej substancji mającej na celu zmniejszyć tarcie w zawiasie. W czasie użytkowania jej kolor zmienia się w czarny pod wpływem ścierania części mechanicznych …

Istnieją specjalne preparaty o konsystencji parafiny. Niektórzy do smarowania używają tego, co aktualnie mają pod ręką, czyli smaru grafitowego lub tawotu. Jednak smary mają kwaśny o odczyn i w kontaktach z elementami plastikowymi może on powodować odbarwienia. Odczyn obojętny ma wazelina techniczna. Jeśli po rozłożeniu, wyczyszczeniu, nasmarowaniu i złożeniu zawiasu okaże się, że zawias chodzi zbyt luźno, to kwalifikuje się on wtedy do wymiany.Czytaj więcej o konserwacji laptopów

By |2017-04-25T21:26:11+02:0008 stycznia 2009|Interesujące artykuły o laptopach|Możliwość komentowania Czy Smarować Zawiasy w Laptopie została wyłączona

About the Author: