Karta grafiki
W połowie tego roku dotarła do świata wiadomość, że karty Nvidii oparte na rdzeniach G84 i G86, posiadają wadę, która może doprowadzić do uszkodzenia notebooka. Tak się złożyło, że karty te zamontowano w większości obecnych w sprzedaży laptopów. Nvidia przyznała, że będzie zmuszona przeznaczyć na odszkodowania i koszty napraw gwarancyjnych miliony dolarów. Z tego względu akcje Nvidi na amerykańskiej giełdzie zaczęły pikować w dół. Problem w tym, że dokładnie nie wiadomo, gdzie jest źródło tych problemów. Obwiniani są producenci laptopów o nie zapewnienie odpowiedniego systemu chłodzenia układu graficznego. Również użytkownicy laptopów często przyczyniają się do ujawnienia się wady poprzez to, że najczęstszym miejscem, na którym spoczywa laptop, jest łóżko lub kanapa. Jest to niezgodne z zaleceniami producenta, ponieważ zatkane są wtedy otwory wentylacyjne. Z Tajwanu, czyli miejsca gdzie produkuje się większość laptopów doszły plotki, że przyczyną może być użycie niewłaściwych materiałów do produkcji kart.
Laptop na gwarancji – gdzie szukać pomocy? Hewlett-Packard, która wyznaczyła listę modeli: Pavilion z serii dv2000, dv6000 i dv9000 oraz Compaq Presario v3000 i v6000. Uruchomiono specjalną witrynę, na której użytkownicy laptopów dotkniętych tym felerem mogli znaleźć porady i nową wersję biosu. Celem było położenie większego nacisku na skuteczność chłodzenia. W nowej wersji biosu zwiększono prędkości obrotowe wentylatorów chłodzących układ grafiki. Na stronie HP zamieszczono informację: "Jeśli Twój laptop znajduje się na powyższej liście i doświadczasz jednego lub więcej wymienionych wyżej symptomów, skontaktuj się z HP w celu ustalenia, czy notebook kwalifikuje się do bezpłatnej naprawy. Niestety okazało się jednak, że defektem dotknięte są wszystkie laptopy z układami graficznymi opartymi na rdzeniach G84 i G86.
Również Dell wyszedł naprzeciwko nabywcom laptopów i udostępnił sterowniki, których zadaniem jest skorygowanie pracy układu chłodzącego chipset graficzny. Na liście są laptopy wyposażone w chipsety GF 8400M GS. Wyróżnione modele to: Vostro, Latitude D630/D630c i Precision M2300, XPS M1330 i M1530 oraz Inspiron M1420. Jeśli sterowniki nie przyniosą zadowalającego rezulatau wymaganie jest oddanie laptopa do serwisu. W starszych laptopach Acer Aspirre serii 1600 – widziałem dwa laptopy z dokładnie tą samą usterką – problemem jest bezprzyczynowe uszkodzenie układu grafiki, objawiające się pojawieniem się przypadkowych pixeli różnego koloru na czarnym tle lub zupełnym brakiem obraz>. Przyczyna defektu to pękanie połączeń lutowanych z powodu użycia spoiwa lutowniczego o złej jakości.
W większości laptopów firm Ibm, Dell, Toshiba Compaq posiadających trackpoint na matrycy w miejscu styku z tracpointem jest ślad, często widoczny. Dzieje się tak dlatego, że gumka trackpointa często wystaje ponad powierzchnię klawiatury i przez to odbija się na matrycy. W laptopach Acer możliwe jest również odbijanie się na matrycy krawędzi klawiszy, dlatego często stosuje się przekładki, aby temu przeciwdziałać.
Wskaźnik
W większości laptopów Acer zamontowane są wskaźniki touchpad, które nie wytrzymują próby czasu i po pewnym czasie przestają poprawnie działać.
Obudowa
Laptopy California Acces miały mankament w postaci pękającej przy zawiasach obudowy matrycy. Niestety dotyczy to większości dostępnych modeli.