Laptop – Popękana Obudowa – Jak Naprawić

//Laptop – Popękana Obudowa – Jak Naprawić

Niestety do uszkodzeń laptopa, które zazwyczaj nie podlegają gwarancji należą uszkodzenia mechaniczne. Naprawa gwarancyjna możliwa jest jedynie wtedy, gdy użytkownikowi uda się udowodnić, że uszkodzenie powstało samoistnie, na skutek wadliwej konstrukcji lub użycia złej jakości materiałów.

    Rozróżnia się kilka podstawowych typów przyczyn powstawania uszkodzeń:

  • oddziaływanie termiczne

    Dla obudowy laptopa szkodliwa jest wysoka temperatura, kiedy na przykład przez dłuższy czas korzystamy z laptopa w pełnym słońcu. Długotrwałe wystawienie laptopa na działanie wysokiej temperatury prowadzi do trwałych odkształceń i deformacji obudowy. Musimy uważać, kiedy laptop jest umieszczony obok lampki halogenowej. Jeżeli przez przypadek pozostawimy obok niego w bardzo bliskiej odległości załączoną lampkę na czas kilku godzin, może to być przyczyną deformacji obudowy laptopa w miejscu bezpośredniego otoczenia żarnika halogenu. A co z niską temperaturą? Pozostawienie laptopa na kilkanaście godzin w temperaturze �20 stopni Celsjusza a następnie umieszczenie go w temperaturze +20 stopni Celsjusza powoduje powstawanie naprężeń obudowy, co w konsekwencji może prowadzić do powstawania pęknięć. Wniosek z tego taki, aby nie wystawiać laptopa na działanie ekstremalnych temperatur, gdyż prawie zawsze kończy się to uszkodzeniami.

  • oddziaływanie chemiczne

    Kiedy przychodzi czas na wyczyszczenie obudowy laptopa z zanieczyszczeń i kurzu, to należy unikać korzystania z agresywnych detergentów i rozpuszczalników. Używanie takich środków prowadzi do niszczenia powłoki lakierniczej i powstawania odbarwień na obudowie

  • oddziaływanie mechaniczne

    Gwałtowne zamknięcie pokrywy czasem jest bardzo kosztowne, ponieważ po jej ponownym otwarciu może się okazać, że pękła obudowa w okolicy zawiasów lub złamał się uchwyt otwierania obudowy matrycy. Czasem zdarza się, że zawiasy zaczynają bardzo ciężko chodzić. Nie wolno wtedy otwierać i zamykać obudowy matrycy na siłę, ponieważ prawie na pewno skończy się to popękaniem obudowy matrycy lub w skrajnych przypadkach wyłamaniem zawiasów. Należy wtedy oddać laptopa do serwisu celem regulacji zawiasów.

Nie wolno używać laptopa jako podstawki.

Należy chronić jego obudowę przed działaniem przedmiotów o ostrych krawędziach, ponieważ prowadzi to do powstawania rys i zadrapań.

Należy bardzo uważać na laptopa w czasie transportu nawet wtedy, gdy przenosimy go w przeznaczonej do tego torbie lub plecaku. Przypadkowe uderzenie rogiem torby o przeszkodę może się tragicznie skończyć dla obudowy. Bardzo ważne jest również, aby metalowe sprzączki i mocowania paska w torbie były solidnie przyszyte, gdyż w przeciwnym wypadku moglibyśmy być niemile zaskoczeni po tym jak nagle torba z laptopem znalazłaby się nagle na ziemi. Niestety często zdarza się, że wytarcia lakieru na obudowie powstają na skutek normalnego użytkowania. Najczęściej są to miejsca na krawędziach. Trzeba się z tym pogodzić, ponieważ wytarcia takie dotyczą większości laptopów obecnie dostępnych na rynku. Chyba, że komuś naprawdę bardzo to przeszkadza to oczywiście może się zdecydować na wymianę obudowy na nową lub oddanie starej do lakiernika, który pomaluję obudowę na taki kolor, jaki życzy sobie użytkownik. Obecnie w ofercie istnieją laptopy szczególnie odporne na uszkodzenia takie jak Panasonic Toughbook. Najczęściej mają one obudowy wykonane ze stopu magnezu, przez co są bardzo drogie. Upadek z wysokości 90cm nie wpływa na działanie laptopa, ponieważ dyski i napędy są zabezpieczone przed wstrząsami i wibracjami. Takie notebooki bez problemu znoszą temperatury -20 do +60 stopni Celsjusza. Specjalne uszczelniacze przeciwdziałają dostawaniu się pyłu i wilgoci do wnętrza notebooka. Jednak są to wyjątki. Niestety większość laptopów dostępnych na rynku nie jest przewidziana na pracę w ekstremalnych warunkach, dlatego należy zwracać baczną uwagę, aby nie uszkodzić ich obudowy i wewnętrznych podzespołów.

By |2017-04-25T21:26:10+02:0008 stycznia 2009|Interesujące artykuły o laptopach|Możliwość komentowania Laptop – Popękana Obudowa – Jak Naprawić została wyłączona

About the Author: